Нотаріус
Київ, 01032
вул. Саксаганського 133-А
Будні 09:00-18:00
Субота до 15:00

Реєстрація зміни розміру статутного капіталу

Статутний капітал є сумою коштів, яка може гарантувати співзасновникам їх матеріальне забезпечення. Його можна також заявити у формі нерухомості або інших матеріальних цінностей. Важливою деталлю вважатимуться, що такі платежі не відносяться до бази оподаткування, тому їх збільшення вкрай вигідно для підприємства.

Раніше на території України діяли чіткі правила, які змушували інвесторів підганяти суму до певного мінімального порогу. Однак із 2011 року внесені до законодавства зміни дозволили не прив’язувати статутний капітал юридичної особи до будь-яких параметрів. Більше того, плановану суму тепер можна оголошувати через один рік після дати реєстрації в ЄДР.

Однак навіть такі зручні поправки не спростили ситуацію. Нерідко трапляються ситуації, в яких необхідно змінити заявлену суму статутного капіталу після того, як підприємство вже зареєстроване. Це може статися, коли якийсь із інвесторів вийшов зі складу організації, а його грошова частка не була перерозподілена між членами, що залишилися. Причому немає значення, чи хочуть засновники збільшити зазначені кошти чи зменшити їх, інформацію про це необхідно обов’язково зареєструвати у Державному реєстрі.

Зробити це можна за допомогою нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора.

Збільшення статутного капіталу

Для початку процесу необхідно, щоб раніше оголошена сума була внесена до фонду підприємства у обговореному угодою обсязі. Після цього можна скористатися будь-яким із запропонованих способів:

1. Збільшення розміру завдяки прибутку, отриманого підприємством.
Суму ділять між акціонерами пропорційно. Розрахунок ведеться виходячи з того, який відсоток акцій має той чи інший інвестор.

2. Внесенням коштів членами установчих зборів чи іншими громадянами.
Збирається рада, у якому вирішується питання збільшення капіталу підприємства. Розраховується розмір, який планується збільшити бюджет, і шляхом пропорційного поділу обчислюється розмір внеску кожного окремого члена. При цьому треті особи мають можливість внести капітал, якщо хтось із засновників відмовляється від власної частки або від внесення коштів. Цей варіант розвитку подій тягне за собою ухвалення угоди, яка зобов’язує третю особу здійснити фінансування організації.

Зменшення статутного капіталу

Послідовність ідентична зворотному процесу, проте після ухвалення рішення необхідно додатково проінформувати кредиторів. Для цього передбачено десятиденний термін, протягом якого керівництво зобов’язане надіслати кожному партнеру листа, в якому викладено суть зміни. Після цього протягом 30 діб на адресу підприємства може прийти відповідь, в якій будуть міститися або вимоги про припинення співробітництва, або необхідність перепідписання контракту. Якщо такого листа не надійшло, вважається, що кредитора влаштовує рішення про зменшення статутного капіталу.

Послідовність дій

1. Скликаються збори співзасновників, на яких вирішується збільшити капітал підприємства. Мінімальна кількість тих, хто погодився, – 75%. Також необхідно затвердити новий перерозподіл коштів. Якщо у власність підприємства надходять матеріальні цінності (нерухомість, акції інших підприємств) затвердити вартість, перераховану на грошовий еквівалент. Для об’єктивної оцінки вкладник зобов’язаний надати акт відповідного фахівця, у якому чітко зазначено вартість майна, що вноситься в національній валюті.

2. Реєстрація змін у Державному реєстрі. Для цього потрібна допомога державного реєстратора, тобто нотаріуса. Йому потрібно надати низку документів. По-перше, протокол, у якому буде зазначено ухвалення рішення. Оригінал або засвідчена ксерокопія приймається лише у разі наявності підписів усіх співзасновників. По-друге, редакцію Статуту компанії з усіма необхідними змінами. По-третє, заява. І, нарешті, чек, що підтверджує факт оплати обов’язкового мита, що становить 30% від прожиткового мінімуму. Трапляється, що підприємство не готове займатися паперовою тяганиною, тому наймає довірену особу. Якщо використовується цей варіант, необхідно додати довіреність.

Замовити реєстрацію зміни розміру статутного капіталу / Дізнатися вартість

Нотаріальна контора Майдибури О.В.

Контакти нотаріуса

01032, Київ, Шевченківський район
вул. Саксаганського 133-А
Понеділок - П`ятниця: 09:00-18:00
Субота: 10:00-15:00

Графік роботи нотаріуса

Понеділок: 09:00-18:00
Вівторок: 09:00-18:00
Середа: 09:00-18:00
Четвер: 09:00-18:00
П’ятниця: 09:00-18:00
Субота: 10:00-15:00
Неділя: за домовленістю
* також нотаріус працює на виїзді та за викликом

Розташування нотаріуса

консультація безкоштовна
у всіх месенджерах